چگونه بر موانع شروع یک کسب‌و‌کار غلبه کنیم؟ 

بازنشستگی زمانی خوبی است تا یک کسب وکار را شروع کنیم، زمانی که دیگر وظایف و مسئولیت های مالی، خانوادگی و محدودیت های زمانی که قبلا با آن روبرو بوده اید را ندارید. اما بسیاری از افراد الساعه نمی توانند دست به چنین کاری بزنند.

چیزهای زیادی وجود دارد که ممکن است شما را از کارآفرین شدن باز دارد اما به این معنی نیست که شما تسلیم آنها شوید. در اینجا ۵ مانع معمول را مورد برررسی قرار داده و نشان می دهیم که چگونه با غلبه بر آنها میتوانید رویاهای کسب وکار خود را به واقعیت تبدیل کنید.

مانع اول: گمان می کنید که یک کسب وکار باید همراه با  تلاش و کوششی عظیم باشد!

این روزها، شروع یک کسب وکار الزاماً نیازمند این نیست که فضایی خریداری شود، نیاز به خشت و آجر و ….، سرمایه فراوان و یا استخدام کارمندان باشد. به یاد داشته باشید که حتی کسی که لوازم پلاستیکی میفروشد نیز کسب وکار خودش را اداره می کند.

اگر شما برنامه راه اندازی یک کسب وکار تحت وب را دارید، هزینه راه اندازی و شروع آن نسبت به گذشته خیلی کاهش یافته است. همانگونه که دیوید دیدز استاد کارآفرینی در مدرسه کارآفرینی شولز معتقد است ” هزینه توسعه برای ساخت یک سایت و بدست اوردن مخاطب به طور قابل توجهی کاهش یافته است”

چگونه بر این مانع غلبه کنید: به خاطر داشته باشید که تبدیل علاقه و سرگرمی خود به یک کسب وکار میتواند به اندازه تولید مربا با مارک شما،  ثبت نام کسب وکار خود در اداره منطقه و ایجاد حساب بانکی مختص کسب شما آسان باشد، بنابراین همه چیز برای شما یا حسابدار شما در زمان مالیات خیلی آسانتر خواهد بود.

درست است که ممکن است شما موسس شرکتی همانند اپل یا نایک بعدی نباشید اما به این معنی نیست که کسب وکار شما یک کسب وکار واقعی نباشد. وقتی این را به خاطر داشته باشید ایده راه اندازی کمتر ترسناک به نظر خواهد رسید.

مانع دوم: مسیر معینی ندارید

خوب، شما ایده ای بی نظیر در مورد یک کسب وکار دارید. حالا چه کاری باید انجام داد؟ بدون راه و مسیر، مابقی عمر خود را در  یک جا گیر خواهید کرد. در عوض، خیلی جدی روی یک برنامه کسب وکار (business plan ) کار کنید.

چگونه بر آن فائق آییم: زمانیکه بدانید به چه چیزی احتیاج دارید میتوانید بفهمید که چگونه آن را بدست آورید. پس به سوال های زیر پاسخ دهید تا یک مسیر مناسب برای کسب وکارتان ایجاد کنید:

به چه سرمایه ای نیازدارید( اگر واقعا لازم باشد) تا شروع کنید؟

کجا خدمات یا محصولات خود را بفروش می رسانید و بازاریابی می کنید؟ به صورت آنلاین؟ در یک فروشگاه؟ در یک سایت فروشگاهی ؟

نیازبه کسی دارید که شما را در راه اندازی کسب و کارتان کمک کند یا چیزی بیشتر از یک فرد مورد نیاز است؟

مانع سوم: ترس

طی یک نظر سنجی بین ۱۰۰۰ نفر آمریکایی، بزرگترین ترس، شکست شخصی است، که شامل شکست مالی، بیکاری و تنهایی است. برای افراد بسیاری ترس، مانعی عظیم برای شروع یک کسب وکار است. کارآفرینان بسیاری باید فعالانه کار کنند تا بر ترس های مختلفی مانند : شکست، حرفه ای نشدن، احمق فرض شدن، دست نیافتن به سرمایه مورد نیاز و بیشتر از آن غلبه کنند.

چگونه برآن غلبه کنیم:

اغلب از چیزهایی میترسیم که هنوز تعریفی ندارند یا هنوز اتفاق نیافتادند. ممکن است شروع یک کسب وکار برایتان خیلی واضح نباشد و همانند ابرخاکستری بزرگ باشد اما وقتی کاری را به عهده بگیرید متوجه می شوید که اکثر وظایف آن قابل مدیریت کردن است و ترس خاصی برای آن دیگر وجود ندارد. برای برهم زدن این ابر خاکستری، سوالات زیر را از خود بپرسید:

از چه چیزی واقعا میترسم؟

احتمالا  تعداد آنها زیاد هم باشد، بنابراین این ترس ها را لیست کنید.

چرا از آن میترسم؟

با خود روراست باشید. قابل درک است اگر بگویید ” چون من قبلا این کار را انجام نداده ام”.

چگونه میتوانم از میزان ترسناک بودن یا مهیب بودن ان بکاهم؟

به همان میزان که ساده و یا ویژه به نظر میرسند، چندین راه حل پیدا کنید.

زمانیکه بدانید دقیقا از چه میترسید احتمالا دیگر مثل قبل از آن ترس نداشته باشید. وقتی چیزی نمایان شود، راحتتر میتوان بر آن غلبه کرد.

مانع چهارم: نبود تشکیلات و سازماندهی

یک کسب و کارهمانند یک موجود پیچیده است که برای موفقیت در آن ضروری است که شما مجموعه جدیدی ازمهارت ها داشته باشید. یکی از آن مهارت ها سازماندهی است- توانایی مشاهده تمام بخش های در حال حرکت کسب وکارتان از مسائل مالی گرفته تا تولید.

چگونه بر آن فائق آییم:

یک نمودار سازمانی بکشید، با تهیه لیست ساده ای از همه بخش های کسب وکار خود شروع کنید. من یک کسب و کار کوچک آموزشی فردی دارم پس لیست من باید شامل موارد زیر باشد:

با استفاده از یک لیست نوشتاری میتوانید تعیین کنید که چه چیزی مورد نیاز است، چه زمانی و توسط چه کسی باید اداره و کنترل شود. بکارگیری یک سازماندهی ساده در از آب و گل دراوردن کسب وکارتان میتواند بسیار تاثیر گذار باشد و سبب شود کسب وکارتان تا مدتهای طولانی فعالیت داشته باشد.

مانع پنجم: به اندازه کافی در مورد راه اندازی یک کسب وکار نمی دانید 

کارآفرینان بسیاری به سرعت با چنین مشکلی روبرو می شوند. آنها ایده ای در سر دارند اما نمیدانند که مرحله بعد باید چه کار کنند یا کجا بروند. خوشبختانه هنگامیکه شروع به کسب وکارتان کنید، چند مرجع کلیدی وجود دارند که می توانند راهنمای خوبی برای شما باشد. مراجع زیادی در فضای وب وجود دارند که با مطالعه آنها می توانید اطلاعات کافی از شروع کسب و کار و فرآیندهای پیرامون آن بدست بیاورید.

 

 

به ترس، فکر و خیال و نبود سازماندهی اجازه ندهید شما را  از شروع کسب وکارتان بازدارد. زمانیکه موانع را پشت سر بگذارید خواهید دانست که همه اینها مشکلات و دست انداز ها به شروع کسب وکارتان می ارزد و دیگر انقدرها هم که به نظر میرسید، سخت نیست.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + بیست =

    error: Content is protected !!