تولید یک محصول نرم‌افزاری با ویژگی‌های کامل، کاری سخت و زمان‌بر است و امکان شکست آن معمولا بسیار زیاد است. اما تولید یکMVP  (حداقل محصول پذیرفتنی) به کارآفرینان کمک می‌کند که فرضیه‌ی خود را با کمترین تلاش و هزینه‌ی ممکن آزمایش کنند. MVP دارای ویژگی‌های اولیه و اساسی برای گسترش محصول در آینده است. توسعه دهندگان معمولا این محصول را به زیر مجموعه‌ای از مشتری‌های بالقوه عرضه می‌کنند. آن‌ها از طریق بازخوردهایی که از مشتری‌های خود می گیرند، می‌توانند چشم‌انداز خوبی نسبت به نمونه‌ی اولیه و اطلاعات مرتبط با بازاریابی به دست آورند.

هر چند این الگوی توسعه و تکوین نرم‌افزار بیشتر برای کسب و کارهای نوپا و نرم‌افزارهای B2C مورد استفاده قرار می‌گیرد اما ایده آن می‌تواند در مدیریت فرایندهای کسب و کار و پروژه‌های اتوماسیون فرایندها با استفاده از ابزار agileBPMS استفاده شود. اگر سازمان هدف تجربه‌ای از انجام فعالیت‌ها با رویکرد فرایندی نداشته باشد و یا فرایندهایی که قرار است اتوماسیون شوند بلوغ کافی نداشته باشند، رویکرد MVP ‌می‌تواند کمک بسیاری در این گونه پروژه‌ها باشد. بالاخص اگر نیازهای نرم‌افزاری در فعالیت‌های سازمان دارای پیچیدگی‌های رفتاری و تجربه کاربری باشند.

در مدل پیشنهادی برای اتوماسیون فرایندهای کسب و کار سه روش زیر پیشنهاد می‌شود:

  1. فرایندهای بالغ سازمان (فرایندهایی با ثبات و سطح بلوغ کافی): برای اینگونه فرایندها که سطح تغییر پذیری کمی دارند و در عین حال نیازهای نرم‌افزاری ویژه‌ای نیز باید در آنها دیده شود، پیشنهاد می‌شود که بخش عمده اجزای این فرایندها شامل موجودیت‌ها، فرم‌ها، عملیات‌ها، فعالیت‌ها، بخشی از قواعد کسب و کار و خروجی‌های مورد نیاز ، توسط تیم تولید توسعه داده شود و گردش کار  فرایندها توسط راهبران سازمان مدلسازی و پیاده‌سازی شود. در این حالت agileBPMS بستر طراحی و اجرای گردشکار فرایندها و محیط راهبری و کاربری این فرایندها می‌باشد.
  2. فرایندهای نوپا: این فرایندها بدلیل اینکه عمر کوتاهی دارند و یا اینکه اساسا سازمان هیچ درک و یا تجربه‌ای از پیاده‌سازی یک فرایند کاملا اتوماسیون شده ندارد معمولا تغییرپذیری زیادی در ابتدای اتوماسیون در همه اجزای فرایند شامل معماری ساختار داده، فرم‌ها و رابط‌های کاربری مورد نیاز، قواعد کسب و کار و گردش کار دارند. در این موارد پیشنهاد میگردد که از agileBPMS بعنوان ابزاری برای تولید MVP‌هایی در کوتاهترین زمان ممکن استفاده شود. لذا ایده اولیه فرایند تبیین، تحلیل و طراحی شده و بربستر agileBPMS پیاده ‌سازی می‌شود. نگارش‌های بعدی فرایند نیز در بستر آن قابل اعمال است. در این حالت پس از طی دوران بلوغ این فرایندها امکان پرداختن به آنها مانند فرایندهای بالغ وجود دارد.
  3. فرایندهای چابک: برخی از فرایندها به دلیل شرایط کسب و کار مدام در حال تغییر خواهند بود و ممکن است تا مدتها به ثبات نرسند. برخی از فرایندها هم از پیچیدگی بسیار کمی برخوردارند. برای اینگونه فرایندها می‌توان بصورت مستمر از agileBPMS بعنوان بستری برای توسعه، راهبری و کاربری استفاده نمود.
  4. شایان ذکر است محیط کاربری و راهبری هر سه گروه فرایندهای اتوماسیون شده فوق‌الذکر، نرم‌افزار agileBPMS است و فارغ از روش پیاده‌سازی و محیط توسعه، یکپارچگی فرایندهای اتوماسیون شده سازمان کاملا در نظر گرفته می‌شود.

EngineWork Flow Management System

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!