شروع کسب و کار یکی از دغدغه های بسیاری از کارآفرینان و استارت آپ هاست. اگر شما هم در فکر راه اندازی کسب و کار هستید پیشنهاد می کنم حتماً این ۳۵ نکته مهم را بررسی کنید تا بتوانید با موفقیت استارت آپ خود را راه اندازی کنید.

آنچه در این مقاله می خوانید حاصل تجربیات «جان اوشر» است. او صدها کالا را بهینه سازی یا ابداع کرده است. یکی از این محصولات یک مسواک برقی است که تبدیل به پرفروش ترین مسواک آمریکا شد و آنهم فقط در طول ۱۵ ماه. کسانیکه با دنیای کسب و کار آشنا هستند به خوبی می دانند که این یک شاهکار است.

او همچنین چندین کمپانی موفق را تاسیس کرده است. یکی از این کمپانی ها Cap Toys است که توانست به فروش ۱۲۵ میلیون دلار در سال دست پیدا کند و سپس آن را به کمپانی«Hasbro» فروخت.

شروع کسب و کار
شروع کسب و کار

شروع کسب و کار با ۳۵ نکته مهم و اساسی

۱_ بزرگ بیندیشید ولی با یک کار کوچک آغاز کنید.

۲_ قبل از شروع کسب و کار خود باید مطمئن شوید که مفهومی که در ذهن دارید قابل اجراست. بهتر است ابتدا یک نمونه کار انجام دهید و نتیجه را ارزیابی کنید. بیندیشید که چگونه میتوانید تئوری خود را در یک مقیاس کوچک بیازمائید، قبل از اینکه متعهد کاری بزرگ از قبیل قرارداد رهن و یا خرید مکان شوید.

۳_ اگر حتی بتوانید در شروع کسب و کار خود حداقل یک مشتری پیدا کنید و به شما ثابت شد که طرح مورد نظرتان قابل اجراست این شانس را دارید که این موفقیت، دفعات دیگری نیز برای شما تکرار گردد.

۴_ در شروع کسب و کار خود با بودجه محدود کار کنید. اگر تجهیزات قدیمی‌تان قابل استفاده هستند، تجهیزات جدید تهیه نکنید. معامله پایاپای بهترین روش تهیه تجهیزات مورد نظرتان است.

۵_ بدون داشتن یک طرح کسب و کار جامع که حاوی کلیه جزئیات باشد به آغاز یک کسب و کار جدید مبادرت نورزید.

۶_ یک حسابدار می‌تواند به شما در مسائلی نظیر گردش نقدینگی، نقطه سربه سر و صورت سود و زیان کمک کند.

۷_ بانک ها به مراتب ارزان‌تر از شرکا هستند و مشکل کمتری نیز در مواجهه با آنها دارید. داشتن یک شریک مانند ازدواج بدون وجود عشق است. زندگی شما در اینصورت از آن خودتان نخواهد بود. البته به یاد داشته باشید که آغاز یک کسب و کار با یک شریک بی‌نهایت بهتر از عدم آغاز یک کسب و کار است.

۸_ وقتی یک شریک دارید باید به نظرات او نیز توجه کنید. در شراکت بدون رسیدن به توافق لازم با هر تلاشی به بن بست خواهید رسید.

۹_ مسئله دیگر، مدیر عامل بودن و داشتن رأی اکثریت است. این دلیل دیگری است که آگاه باشید هیچ‌گاه بیش از ۴۹ درصد از سهام شرکت خود را واگذار نکنید، البته اگر تمایل دارید که کنترل اوضاع به دست خودتان باشد!!

۱۰_ آیا برای کسب و کار شما بازار وجود دارد؟ وسعت این بازار چقدر است؟

هشت گام کلیدی برای موفقیت یک تجارت نوپا

هشت گام کلیدی برای موفقیت یک تجارت نوپا

۱۱_ اگر در این بازار رقیبی ندارید و یا رقابت محدودی وجود دارد، هشیار باشید. ممکن است به واقع بازاری وجود نداشته باشد! به عبارت دیگر ممکن است روی یک محصول خاص دست گذاشته باشید که تا کنون شناخته نشده است.

۱۲_ قبل از شروع کسب و کار، با یک مشاور، وکیل، واسطه بیمه و یا مدیر بانک مشورت نمائید. مشاوره بانک مجانی است. مشاوره اولیه با مشاوران حرفه‌ای نیز مجانی است. اما قبل از هر اقدامی پرسش نمائید.

۱۳_ عموماً بهترین کسب و کاری که می توانید را انتخاب کنید. شما می توانید در هر زمینه کسب و کار و یا صنعت جدید از طریق خواندن کتاب متخصصین آن فن، حتی برای یک ساعت در روز نیز می توانید عملاً تجربه کسب نمایید. حتی بیشتر از آن نیز میتوانید مطالعه کنید، زیرا هرچه بیشتر مطالعه کنید، مغز اطلاعات جدید را بهتر از اطلاعات جزیی و آسان در ک میکند.

تکرار با فاصله، یک روش بسیار عالی در یادگیری موثر  می باشد و اثبات شده است.

۱۴_ حتی اگر فکر می کنید که برای شروع کسب و کاری که در ذهن دارید به تجربه عملی نیاز دارید می توانید مدتی را برای یکی از رقبای خود کار کنید. حتی می توانید نیمه وقت کار کنید. هرچه برایتان مفید است یاد بگیرید و در عین حال مزد نیز دریافت کنید.

البته بهتر است قبل از امضای قرارداد مربوط به انجام فعالیتهای محرمانه از آنجا بروید زیرا ممکن است علیه شما شکایت کنند!

۱۵_ به همان سرعتی که دارایی شما افزایش می یابد، باید هدفتان این باشد که خود نیز توسعه پیدا کنید و از یک صاحب کسب و کار/ مجری به یک صاحب کسب و کار/مدیر تبدیل شوید.

۱۶_ هیچ وقت نباید کسب و کاری را با این هدف که کلیه امور را خود رتق و فتق کنید آغاز نمایید. این کار درست مانند این است که کار خود را با پول بخرید.

۱۷_ اگر بخواهید هر کاری را خودتان انجام دهید عملی نیست. باید یاد بگیرید که تفویض اختیار کنید. باید افراد با انگیزه ای را بکار بگیرید که حتی از شما باهوش تر و زیرک تر باشند. به آنها استانداردهای بالای خود را بیاموزید و در حالیکه آنها اغلب کارها را انجام می دهند بر آنها نظارت داشته باشید.

۱۸_ انتخاب یک نام تجاری مناسب در شروع کسب و کار، برای موفقیت شما بسیار حایز اهمیت است. بعد از سالها تجربه در تبلیغات و بازاریابی، پیشنهاداتی که در این مورد به شما ارائه میکنم به شرح زیر می باشد:

۱۹_ نام شما نباید مشابه نام رقبایتان و یا نزدیک به آن باشد زیرا اولاً مشتریان سردرگم می شوند و به آسانی شما را پیدا نمی کنند و ثانیاً ممکن است مورد شکایت شرکتهای رقیب واقع شوید.

۲۰_ هرچقدر اسم شرکت کوتاهتر باشد، به یاد ماندنی تر خواهد بود.

شروع کسب و کار

۲۱_ در شروع کسب و کار نام انتخابی شما باید به آسانی هجی شود و به وضوح قابل تلفظ باشد.

۲۲_ نام کسب و کار شما باید تبلیغی باشد برای آنچه می خواهید انجام دهید. کسب و کارهایی که نام صاحبان خود را دارند تنها در صورتی موفق اند که این اسم برای دیگران آشنا باشد و یا مرادف یک محصول و یا خدمت شناخته شده باشد.

۲۳_ نباید نام شما به نام شرکت ثبت شده دیگری تجاوز کند.

۲۴_ نام شما باید متمایز و در ارتباط با تصویری باشد که مایلید از کسب و کار خود ارائه دهید. برای نمونه اگر شما خدمات نظافت منازل را انجام می دهید انتخاب نام سویس منازل APHRODITE (به معنای عشق وزیبایی) کاملاً نامناسب است و در عوض نام خدمات منازل Spicand Span ( به معنای نو و ترو تمیز) بسیار مناسب خواهد بود.

۲۵_ با توجه به ثبت اسم شرکت شما در کتاب زرد اگر اسم شما با اولین حروف الفبا آغاز شود در صدر لیست شرکتها قرار خواهید گرفت.

۲۶_ شاید شما دوست داشته باشید نام شهر و یا شهرستان خود را بخشی از نام شرکت خود قرار دهید.

۲۷_ دلیل دیگری که نام کوچک خود را در نام کسب و کارتان مورد استفاده قرار ندهید، این است که در اذهان مشتریان خود تبعیض ایجاد می کنید و آنها به دنبال شما می گردند و در حالیکه سایر همکاران شما بیکار نشسته اند، کار فراوان روی سر شما ریخته می شود.

۲۸_ همچنین زمانی که تمایل به فروش و یا واگذاری کسب و کار خود دارید در صورتی که نام کسب و کارتان، اسم کوچک شما باشد، به قیمتی پایین تر از زمانی که یک نام تجاری مناسب داشته باشد به فروش میرسد.

۲۹_ تعیین نام مناسب به این روش انجام میشود:

یک جلسه هم اندیشی با روش طوفان مغزی (brain storming) تشکیل دهید. نام های مناسبی را که به ذهنتان می آید بنویسید، حتی اگر مسخره به نظر آیند. در این مرحله کمیت بیش از کیفیت اهمیت دارد. این رویه باید منجر به تولید حداقل ۱۰۰ اسم گردد.

۳۰_ در این مرحله به تسویه فهرست اسامی و حذف نام های نا مناسب بپردازید تا به ۶ الی ۷ نام برسید. به ارتباطات فکری مردم نیز بیندیشید و اینکه اغلب آنها کدام اسم را ترجیح می دهند. این لیست را به دوستان و انجمن هایی که به حرفهای آنها  برای قضاوت اطمینان دارید نشان دهید و نظر آنها را بخواهید. همچنین دلیل آنها را از انتخاب این اسم بپرسید.

در نهایت، خودتان تصمیم بگیرید زیرا شما رییس هستید و تصمیم نهایی با شماست چون کسب و کار متعلق به شماست.

۳۱_ سپس به کتاب راهنمای آنلاین و آفلاین مراجعه کنید تا ببینید که آیا اسم منتخب شما وجود دارد یا خیر.

۳۲_ همچنین در اینترنت شناسه های “com.” را جستجو کنید تا بدانید که آیا نام مورد نظر شما در اینترنت وجود دارد؟ به یاد داشته باشید که “com.” به “net.” ارجحیت دارد.

۳۳_ در شروع کسب و کار، قبل از هزینه کردن هر مبلغی برای تبلیغات، توضیح مختصری در مورد کسب و کار جدیدتان بنویسید و برای رسانه های معتبر بفرستید.

۳۴_ نهایتاً هر کارآفرین باید به یاد داشته باشد که اغلب کالاها و خدمات به خودی خود به فروش نمیروند. شاخص ویژه ای برای این مطلب وجود دارد. اقتصاد دانی با نام ویافردو پارتو قاعده ای را به عنوان یک اصل ارایه داده است که به قانون ۲۰-۸۰ معروف است.

این اصل بیانگر این مطلب است که اگر ۲۰% از کسب و کارها به ارائه خدمات مشغول باشند، ۸۰% دیگر درگیر خدمات فروش و تبلیغات هستند.

۳۵_ بنابراین بهتر است به مطالعه موردی در مورد روشهای تبلیغات و فروش برای کسب و کار خود بپردازید.

منبع : سایت بهترین ایده

راه اندازی کسب و کارکسب و کار

Business Planتهیه طرح کسب و کارچرخه حیات فرآیند کسب و کارطرح کسی و کارکسب و کارمدیریت فرآیند کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

    error: Content is protected !!